Chov
Gloster fancy je nejmenší z chocholatých kanárů. Maximální délka se uvádí 11 cm. Řadí se mezi postavové kanáry. Je chován jako chocholatý (Gloster fancy corona) a hladkohlavý (Gloster fancy consort). V praxi páříme navzájem jedince s chocholkou s jedincem bez chocholky. Chocholka se dědí dominantně, není vázána na pohlaví. V případě spáření dvou jedinců s chocholkou vzniká genotyp přinášející letální (smrtící) faktor. V chovu je nutná přísná selekce. Cílem je dosáhnout velikost předepsanou standardem, dokonale vyváženou postavu, hladké přilehlé opeření, krátké nohy. Chocholka má tvořit kruh sahající od zobáku přes oči na šíji. Je symetrická, dobře uzavřená. Postoj Glostra je polovzpřímený.
Můj chov je založen na Glostrech od Gabi a Siegfrieda Lipll. Dále byl doplňován Glostry od chovatelů z Anglie, Belgie, Holandska a Dánska.
Odchov provozuji párový, v klecích o rozměrech 80x40x40 cm bednového typu s přední mřížkou. Hygienu klece provádím jednou až dvakrát týdně. Na dno klece používám papír. Bidýlka jsou z vrby, jako krmítka používám ploché misky. Napáječky mám plastové a skleněné zavěšené vně klece. V každé kleci je koupelnička.
Krmím dle chovného roku. Základní směs je tvořena z lesknice, řepky, nigeru, loupaného ovsa a prosa. Přidávám kousky ovoce a zeleninu, zelené krmení, naklíčené zrní, které je zdrojem vitamínů, enzymů a energie. V době odchovu mláďat podávám směs Quiko classic doplněnou vlastní vaječnou směsí, strouhanou mrkví a zeleným krmením, abych směs zvlhčil. K napájení používám vodu doplněnou přísadou ACIDOMIT E, AMIVIT E, AQUAKAR E, dle zátěže a období. Kanáři mají v kleci sepiovou kost, písek, mleté skořápky.
Chovnou sezonu začínám od dubna do června. Nechávám hnízdit dvakrát. S třetím hnízděním mám špatné zkušenosti. Samičky jsou již vyčerpané hnízděním. Hnízda používám závěsná ( císařské hnízdo), umístěná vně klece. Umožňuje mně to rychlou kontrolu hnízda, bez rušivých vlivů. Vystýlku hnízda tvoří sisalová vložka a bavlna. Po ukončení hnízdění rozděluji samce a samičky zvlášť do proletu, kde jsou do dalšího hnízdění.
L. Krpata